Zpravodaj ING Bank

Zpravodaj ING Bank vám přináší nejnovější zprávy, zajímavosti a tipy ze světa financí.

Ekonomické okénko Jakuba Seidlera: Inflace je sice nízká, ale to neznamená, že ceny nerostou Ekonomické okénko Jakuba Seidlera: Inflace je sice nízká, ale to neznamená, že ceny nerostou
Ekonomické okénko Jakuba Seidlera: Inflace je sice nízká, ale to neznamená, že ceny nerostou

Ekonomické okénko Jakuba Seidlera, čtvrtý díl

Inflace je sice nízká, ale to neznamená, že ceny nerostou

Inflace je sice nízká, ale to neznamená, že ceny nerostou

Česká národní banka (ČNB) od roku 2013 drží kurz koruny na oslabené úrovni, aby bojovala s nízkou inflací, která je stále pod 2% cílem. Nízká inflace je však způsobena propadem cen ropy a potravin a také tím, že do spotřebitelských cen se pouze omezeně promítá růst cen nemovitostí. Pokud by byly nemovitosti do vývoje spotřebitelských cen zahrnuty a zároveň bychom se zaměřili na ceny bez potravin a pohonných hmot, které jsou mimo záběr politiky ČNB, inflace by již byla na 2% cíli centrální banky.

Míra inflace v ČR se nadále nachází poblíž nulové hranice. Zdá se tak, že ceny v tuzemské ekonomice nerostou a ČNB v zájmu dosažení svého dvouprocentního inflačního cíle má stále důvod udržovat režim slabé koruny. Zatímco inflace naznačuje téměř nulový růst cen, ceny realit přesto rostou a v některých případech začíná jejich růst atakovat dokonce dvojcifernou hodnotou. Jak je tady možné, že inflace je pořád poblíž nuly?

Ceny nemovitostí totiž v koši zboží a služeb, na jehož základě se inflace počítá, zahrnuty nejsou, resp. pouze částečně a nepřímo. A to v podobě cen nájemného a takzvaného hypotetického nájemného, což je uměle vytvořená položka představující nájemné, které by měli vlastníci bytů a domů platit, pokud by obydlí nevlastnili, ale měli je v pronájmu. Ceny nájemného vstupující do výpočtu inflace však rostou v současnosti pouze v rozmezí jednoho procenta ročně. A to navzdory tomu, že nemovitostí citelně zdražují již druhým rokem. Důvod je ten, že ceny hypotetického nájemného se dopočítávají zejména přes v tuto chvíli nerostoucí ceny stavebního materiálu a ceny stavebních prací, a jsou tak jen velmi málo navázány na skutečný růst cen nemovitostí.

Pokud bychom však do výpočtu inflace místo málo rostoucích cen nájmu dosadili současný růst cen nemovitostí, inflace by byla rázem o jeden procentní bod výše. A když bychom pak z inflace dále vyloučili propad cen pohonných hmot a potravin, na jejichž pokles by správně měnová politika neměla reagovat, inflace by již byla na dvouprocentním cíli České národní banky (viz graf).

Tomu, že centrální banky ceny nemovitostí při nastavování měnové politiky spíše zanedbávají, nasvědčuje současná politika ČNB a Evropské centrální banky. Cílem ČNB je podle ústavy zajištovat cenovou stabilitu. Jaký ukazatel nejlépe cenovou stabilitu odráží, je však rozhodnutí samotné centrální banky. Pokud je pořízení nemovitostí pro domácnosti jeden z nejdůležitějších výdajů, nabízí se, aby i ČNB tyto ceny více zohledňovala. Pokud by totiž centrální banka vycházela z jiného měřítka inflace, které by dynamiku ceny nemovitostí lépe zahrnovalo, její politika by v tuto chvíli již mohla být bez kurzového závazku.
@JakubSeidler

Jakub SeidlerJakub Seidler působí od roku 2014 jako hlavní ekonom ING Bank pro Českou republiku.

Na tuto pozici nastoupil po šestiletém působení v České národní bance, kde zastával různé pozice v odboru výzkumu, v sekci měnové a v odboru finanční stability. Později byl jako vedoucí referátu makroobezřetnostní politiky zodpovědný zejména za provádění zátěžových testů bankovního sektoru a analýzy v oblasti finanční stability a makroobezřetnostní politiky.

Jakub Seidler vystudoval ekonomii na Univerzitě Karlově v Praze, kde také získal titul PhD. Absolvoval řadu výzkumných pobytů a kurzů v zahraničí týkajících se ekonometrických metod, finanční stability a centrálního bankovnictví. Pravidelně publikuje v odborném tisku a vědeckých časopisech na téma bankovnictví a finanční stabilita a příležitostně přednáší na domácích i zahraničních konferencích.

Další díly

Hodnocení: 8/10
Hlasovalo: 42
Hlasovat:
Tisknout článek